Band Ratings   |   Jazz Placements   |   Marching Band   |   Regional Solo & Ensemble   |   State Solo & Ensemble   |   Miscellaneous   |   Travel   |   Honor Bands


Band Directors

 2012/13 - present 5 + Chris Thomas
 2008/09 - 2011/12 4 years  Lillian Garcia
 2006/07 - 2007/08 2 years  Kelsey Michie
 1997/98 - 2005/06 9 years Steph Dupuis
 1995/95 - 1996/97 2 years Boyd Phelps
   Don Pearce
 1974/75 - 1991/92?? 18 years? Allan Villiers
 1973/74 1 year Rick Oliver
 1967/68 - 1972/73 6 years  Bob Kennicott
 1949/50 - 1966/67 18 years Melvin Samek


Band Contest Ratings

Large Group Contest is a rated event, with "superior" being the best rating awarded.  There are no placements assigned at Large Group Contest.

 Year Band Name Rating Event Name
 2015 Wind Ensemble Superior (I-, I-) OMEA Instrumental Large Group Contest
 2014 Symphonic Band Superior OMEA Instrumental Large Group Contest
 2013 Wind Ensemble Superior OMEA Instrumental Large Group Contest 


Jazz Band Festival Placements

Jazz festivals typically assign the top three placements in each division.  Division is usually determined by school enrollment.


 Year Band NameDivision Place Score Event Name Outstanding Soloist Awards
 2017 Jazz Band 1 AAA 1st  Viking Jazz Fest 1st place overall SWEEPSTAKES WINNER
 Outstanding Rhythm Section
 Henry Brown (as), Kevin McCann (as), &
 Taylor Lhamon (ts)
 2016 Jazz Band 1 AAA 4th  Bellevue HS Jazz Fest Henry Brown (as), Taylor Lhamon (ts)
 Kevin McCann (as), & Seb Hagman (g)
 2016 Jazz Band 1 AAA 3rd  Viking Jazz Fest Henry Brown (as) & Taylor Lhamon (ts)
 2015 Jazz Band 1 AAA 3rd  Viking Jazz Fest Carly Zimmerman (tbn)


Marching Band Awards

Marching Band competitions typically give trophies for the top three finishers in each division. Divisions are based on band size. Caption awards are for each division.

 Year Show Title Event Name Score
 Division
 Placement
 Contest Placement Caption Awards
 2016 "Murder Mystery"
 - Prologue / Murder, Murder!
 - BBC Sherlock Theme
 - In His Eyes
 - Confrontation
 *Auburn 68.7 "A" 1st (of 8) 17 (of 27) High Visual
 High Guard
 2015 "The Crush"
 - Romeo & Juliet [Tchaivosky]
 - Maria [Bernstein]
 - Lonely Boy [Andrew Gold]
 *Auburn 71.2 "A" 1st (of 12) 16th (of 32) High General Effect
 High Music
 High Guard
   *Silverdale  "A" 2nd ?  ?
 2014 "Monster on the Mountain"
 - Beauty and the Beast
 - In the Hall of the Mountain King [Greig]
 *Auburn 73.98 "A" 1st (of 9) 11th (of 29) Best Drum Major
 High Guard
 High Visual
 High Music
   *Silverdale 61.89 "A" 1st (of 5) 3rd (of 12) High General Effect
 High Visual
 High Guard
 High Percussion
 2013 "Star Trek: Traditions & Shadows"
 - Star Trek [Giacchino]
 - Saturn [Holst]
 *Auburn 73.65 "A" 2nd (of 10) 9th (of 25) High Percussion
 High Guard
   *Silverdale ? "A" ?  ?
 2012 "The Incredibles"
 - The Incredibles [Giacchino]
 *Auburn  73.03 "A" 1st (of 9) 13th (of 26) High Percussion
 High Visual
 High Guard
 High General Effect
   *Silverdale ? "A" 1st (of 7) ? ?
*Silverdale = Penninsula Classic
*Auburn = Auburn Veteran's Day Parade & Field Show Competition


Regional Solo & Ensemble Honors

Solo & Ensemble Contest is an optional regional event for students at BHS. Winners are invited to compete at state. Our region includes all of Kitsap County.

2017 | 8
 Winners
(5)
1st Alternates
(2)
2nd Alternates
(1) 
 Sarah Jung, violin
 Megan Rideout-Redeker, cl
 Kevin McCann, as
 Henry Brown, ts
 Bainbridge Sax Duet
 - Kevin McCann, ss
 - Henry Brown, as
 Henry Brown, as
 Kevin McCann, ts
 Bainbridge Percussion Ensemble
 - Timo Lahtinen, marimba
 - Kerianne Wiggins, marimba
 - Mark Arends, marimba
 - Brett Dungeon, marimba
 - Ben Soldow, vibraphone
 - Sam Ross, vibraphone
 - Marshall Whittlesey, vibraphone
 - Wesley Cummins, string bass
 - Alec Holzer, timpani
 - Libby Clements, djembe
 - Silvio Renna, auxiliary
 - Jack Bleakmore, drum set


2016 | 12
Winners
(5)
1st Alternates
(5)
2nd Alternates
(2)
 Hayden Tutty, fl
 Henry Brown, ts
 Erik Appleberry, tba
 Sarah Jung, violin
 Sax Quartet
 - Kevin McCann, as
 - Henry Brown, as
 - Shelby Sundquist, ts
 - Taylor Lhamon, bs
 Cristen McCann, fl 
 Shelby Sundquist, cl
 Kevin McCann, as
 Shelby Sundquist, ts
 Large Percussion Ensemble
 - Jared Cordell, piano
 - Jack Bleakmore, marimba
 - Kate Sullivan, marimba
 - Sam Ross, bells
 - Timo Lahtinen, vibes
 - Spencer Korol, chimes
 - Conor Dalton, timpani
 - Jack Rusher, bass
 - Kerianne Wiggins, perc
 - Wesley Cummins, perc
 - Seb Hagman, perc
 - Mark Arends, perc
 Kathryn Tibbens, fl
 Zac Clark, piano

2015 | 10
Winners
(5)
1st Alternates
(3)
2nd Alternates
(2)
 Cristen McCann, fl
 Shelby Sundquist, cl
 John Smith, eu
 Small Woodwind Ensemble
 - Kathryn Tibbens, fl
 - Hayden Tutty, fl
 - Cristen McCann, piano
 Large Woodwind Ensemble
 - Nick Stahl, ss
 - Cade Taylor, as
 - Shelby Sundquist, ts
 - Henry Brown, ts
 - Kevin McCann, bs
 Henry Brown, as
 Small Woodwind Ensemble (playoff)
 - Niki Dixon, cl
 - Shelby Sundquist, cl
 Large Percussion Ensemble
 - 
Sienna Mander
 - Teddy O'Mara
 - Jeremy Binder
 - Jared Cordell
 - Megan Sellman
 - Timo Lahtinen
 - Jack Bleakmore
 - Kerianne Wiggins
 Max Weber, ts
 Cristen McCann, piano

2014 | 15
Winners
(8)
1st Alternates
(4)
2nd Alternates
(3)
 Cristen McCann, fl
 Shelby Sundquist, cl
 Nick Stahl, as
 Austin Perilstein, ts
 Kaitlyn Wiggins, tpt
 Josh Gibson, tba
 Gabe Shelton-Jenck, multiple perc
 Large Percussion Ensemble (KSS forfeit)
 - Megan Sellman
 - Tor Eimon
 - Nathan Oliver
 - Wes Powers
 - Sienna Mander
 - Gabe Shelton-Jenck
 - Jeremy Binder
 - Jared Cordell
 - Teddy O'Mara
 John Smith, eu
 Wes Powers, timpani
 Small Woodwind Ensemble
 - Kathryn Tibbens, fl
 - Hayden Tutty, fl
 Small Percussion Ensemble
 - Tor Eimon
 - Nathan Oliver
 - Wes Powers
 - Jared Cordell
 Hayden Tutty, fl
 Andrew Stahl, tpt
 Small Woodwind Ensemble
 - Shelby Sundquist, cl
 - Niki Dixon, cl
 

2013 | 14
Winners
(6)
1st Alternates
(4)
2nd Alternates
(4)
 Nick Stahl, as
 Austin Perilstein, ts
 Kaitlyn Wiggins, tpt
 Lea Fetterman, violin
 Small Woodwind Ensemble
 - Hayden Tutty, fl
 - Cristen McCann, fl
 Large Brass Ensemble (Bainbridge Brass 5)
 - Brad Mowell, tpt
 - Kaitlyn Wiggins, tpt
 - Lainey Linn Lee, hn
 - Eric Powell, tbn
 - Josh Gibson, tba
 Hayden Tutty, fl
 Lainey Linn Lee, tbn
 Alex Branley, mallets
 Small Brass Ensemble (Pygopus & Spoon)
 - Eric Powell, tbn
 - Lainey Linn Lee, tbn
 Tatiana Sills, timpani
 Gabe Shelton-Jenck, multiple percussion
 Small Woodwind Ensemble
 - Cristen McCann, fl
 - Aubrie Rice, fl
 Small Brass Ensemble
 - Kaitlyn Wiggins, tpt
 - Brad Mowell, tpt


State Solo & Ensemble Honors

Competing against regional winners from around the entire state, this is the stiffest competition in music education.  Earning a placement at state is a huge honor.

 Year Name Category Placement
 2017 (3/4) Henry Brown
 Kevin McCann
 Saxophone Duet
 - Kevin McCann, soprano
 - Henry Brown, alto

 Sarah Jung
 Tenor Sax
 Tenor Sax
 Small Woodwind Ensembles


 
Violin
 1st in State
 3rd in State
 1st in State



 Honorable Mention
 2016 (3/6) Henry Brown
 Shelby Sundquist
 Sax Quartet
 - Kevin McCann, alto
 - Henry Brown, alto
 - Shelby Sundquist, tenor
 - Taylor Lhamon, bari
 
Hayden Tutty
 Sarah Jung
 Erik Appleberry
 Tenor Sax
 Tenor Sax
 Small Woodwind Ensembles





 Flute
 Violin
 Tuba 
 1st in State
 2nd in State
 3rd in State





 Honorable Mention
 Honorable Mention
 Honorable Mention
 2015 (0/3) Shelby Sundquist
 Hathryn & Hayden
 - Kathryn Tibbens, flute
 - Hayden Tutty, flute
 - Christen McCann, piano
 Saxophone Quintet
 - Nick Stahl, soprano
 - Cade Taylor, alto
 - Henry Brown, tenor
 - Shelby Sundquist, tenor
 - Kevin McCann, baritone
 Clarinet
 Small Woodwind Ensembles



 Large Woodwind Ensembles
 Honorable Mention
 Honorable Mention



 Honorable Mention
 2014 (1/5) Austin Perilstein
 Nick Stahl
 Gabe Shelton-Jenck
 Percussion Ensemble
 - Megan Sellman
 - Tor Eimon
 - Jared Cordell
 - Nathan Oliver
 - Gabe Shelton-Jenck
 - Sienna Mander
 - Jeremy Binder
 - Teddy O'Mara 
 Percussion Quartet
 - Nathan Oliver, snare
 - Tor Eimon, tenor drums
 - Jared Cordell, bass 1
 - Wes Powers, bass 2
 Tenor Sax
 Alto Sax
 Multiple Percussion
 Large Percussion Ensembles








 Small Percussion Ensembles
 2nd in State
 Honorable Mention
 Honorable Mention
 Honorable Mention








 Honorable Mention
 2013 (1/3) Nick Stahl
 Austin Perilstein
 Bainbridge Brass 5
 Alto Sax
 Tenor Sax
 Large Brass Ensembles
 1st in State
 Honorable Mention
 Honorable Mention
 2012 (1/6) Sam Bishoff
 Nick Stahl
 Jacob Weiss
 Lia Hardy
 The Two Tenor Saxophones
 Kotassium
 Tenor Sax
 
Alto Sax
 Trombone
 Violin
 Small Woodwind Ensembles
 Small Brass Ensembles
 3rd in State 
 Honorable Mention
 Honorable Mention
 Honorable Mention
 Honorable Mention
 Honorable Mention
 2011 (1/4) Ariel Levari 
 Sam Bishoff
 Zac Badzik
 Lia Hardy
 Tenor Sax
 Tenor Sax
 Alto Sax
 Violin
 3rd in State
 Honorable Mention
 Honorable Mention
 Honorable Mention
 2010 (0/1) Sam Bishoff Tenor Sax Honorable Mention
 2009 (0/1) Erinn Wagner Tenor Sax Honorable Mention
 2008 (1/1) Percussion Ensemble Large Percussion Ensemble 2nd in State
 2007 (0/3) Erinn Wagner
 Theresa Gildner
 David Herr
 Tenor Sax
 Alto Sax
 Multiple Percussion
 Honorable Mention
 Honorable Mention
 Honorable Mention
 2006 (3/5) Chris Ferguson
 D2 Percussion Duet
 Amanda Konkel
 Sax Quartet
 Chris Corboy
 Multiple Percussion 
 Timpani
 Tenor Sax
 Small Woodwind Ensembles
 Timpani
 2nd in State 
 3rd in State
 3rd in State
 Honorable Mention
 Honorable Mention
*Since the 1999 - 2000 School Year

Miscellaneous Band Honors


YearEnsemble NameHonor
 2016 BHS Bands WSDOT / Seahawks Floating Pep Rally
 2013 BHS Jazz Band Performed at Jay Inslee's Gubernatorial Swearing In Ceremony


Travel

Bainbridge Bands take a larger music centered trip every other spring.  This trip is an optional extra expense for our students and boosters.

YearNamePlace
 2015 Volunteer Band
 New York City
  • 37 students
  • Performed at P.S. 131. Magnet School for the Performing Arts (in Brooklyn)
  • Clinic at The Mannes School of Music at The New School with faculty member Ben Ringer
  • Saw "Les Miserables" on Broadway, the Vanguard Jazz Orchestra, and toured the Lincoln Center
 2013 Volunteer Band
 San Francisco
  • 37 students
  • Performed in Golden Gate Park
  • Clinic with Dr. Martin Seggelke of San Francisco State University and the San Francisco Wind Ensemble
  • Saw the San Francisco Symphony and a Giants game


Honor Bands

Auditioning for honor bands is optional at BHS.

 Year PLU Honor Band WIBC WMEA All-State or All-NW
 [All-NW is only in odd years]
 NAfME All-USA
 2016/17 Finn Mander [concert band, bsn]
 Ashley Anderson [concert band,ob]
 Megan Rideout-Redeker [ _ ,cl]
 Ian Halstead [concert band, tba]
 Cassandra Alvarado [concert, hn]
 Isabelle Haines [concert band, cl]
  Henry Brown [All-NW, as]
 Kevin McCann [All-NW, as]
 Sarah Jung [All-NW, violin]
 
 2015/16 Sam Holzer [ _ , ts]
 Kiera Gallagher, [ _ , cl]
 Connor Dalton [ _ , eu]
 Aubrie Rice [ _ , fl ]
 Finn Mander [ _ , bsn]
 Josephine Forney [ _ , hn]
 Brent Johnson [ _ , bcl]
 Emma Bird [thunderbird, 2nd fl]
 Kierra Gallagher [phoenix, 1st cl]
 Zac Clark [thunerbird, 2nd tpt]
 Eric Appleberry [firebird, tba]
 Henry Brown [All-State, as]
 Kevin McCann [All-State, as]
 Henry Brown [as]
 2014/16 Kiera Gallagher, [ _ , cl]
 Erik Appleberry [ _ , tba]
 Brent Johnson [ _ , bs]
 Andreas Nordstrom, [ _ tba]
 ? ? Hayden Tutty [fl]
 2013/14 Sienna Mander [ _ , perc] ? ? ?
 2012/13 ? ? ? ?
 2011/12 ? ? ? Sam Bishoff [